Uwaga !

Wszystkie wypracowania umieszczone na tej stronie są własnością właściciela Bloga i zabrania się kopiowania ich (bez odnośnika do tego bloga) za wyjątkiem zeszytów przedmiotowych.

wtorek, 30 października 2012

Stefan Żeromski - "Przedwiośnie" Matura Operon 2009


Dokonaj analizy podanego fragmentu "Przedwiośnia". Zwróć uwagę na scenę powitania i towarzyszące jej emocje. Wykorzystując znajomość utworu, wyjaśnij, jakie doświadczenia życiowe wpłynęły na zachowanie Cezarego Baryki.

Głównym bohaterem „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego jest młody Cezary Baryka, który większość swojego życia spędził w Baku, poznając skutki rewolucji niegdyś w jego mniemaniu uważanej za konieczność.
Wpływ na podjęcie decyzji o przyjeździe do Polski miało spotkanie z ojcem oraz jego utopijna opowieść o „Szklanych domach”. Po mimo śmierci ojca i wizji samotnej podróży do kraju, którego nie zna. Młody Baryka postanawia kontynuować swoją podróż do granic polski, by po ich przekroczeniu doświadczyć poczucia wolności. 
Przytoczony fragment powieści Stefana Żeromskiego ukazuje powrót dwóch młodzieńców z wojny polsko-bolszewickiej. Cezary Baryka został zaproszony przez Hipolita Wielosławskiego do dworku w Nawłoci, należącego do jego rodziny w podzięce za uratowanie życia, podczas wcześniej wspomnianej wojny.

środa, 17 października 2012

Stefan Żeromski - "Przedwiośnie" Analiza i Interpretacja

Analiza i interpretacja na podstawie pytań:
1.Porównaj losy rodziny Karoliny Szarłatowiczówny i Cezarego Baryki, podczas rewolucji rosyjskiej biorąc pod uwagę: 

a)miejsce zamieszkania
b)losy matki
c)losy ojca
d)losy jej/jego własne 

e)majątek rodzinny
f)osoby, na których pomoc mogła/mógł liczyć w Polsce

wtorek, 16 października 2012

Stefan Żeromski - "Przedwiośnie" Interpretacja fragmentu



Stefan Żeromski - "Przedwiośnie" Interpretacja fragmentu (podróż Cezarego między Rosją, a Polską)

Cezary Baryka podróżuję pociągiem do Polski wraz ze swoim ojcem. Ciągłe rewizje, podczas, których musieli zachowywać ciszę w wagonie pełnym futer i skór, zmuszały starego Barykę do powstrzymywania wciąż nasilającego się kaszlu, tym samym doprowadziły go w końcu do śmierci. Cezary kontynuuje swoją podróż w wagonie wraz z innymi polakami, wracającymi do ojczyzny. Im bliżej granicy tym rewizję stają się coraz bardziej drastyczne i kosztowne, ludzie w strachu, iż pociąg zostanie zawrócony oddają wszystko, co mają w tym przypadku nawet jedzenie. Częste zatrzymywanie się pociągu w polach w celu rzekomej „naprawy”, daję ludziom poczucie uwięzienia, ich więzieniem stał się ów pociąg, co chwilę zatrzymywany i okradany z kosztowności i jedzenia przez jego załogę.

wtorek, 9 października 2012

"Przedwiośnie" Analiza i Interpretacja fragmentu.


Dokonaj analizy i interpretacji fragmentu (35-37 str.) w oparciu o:

1. Wstępny opis miejsca i czynności ludzi
2. Prezentacja zajęcia Cezarego i jego charakterystyka
3.Opis zwłok pięknej ormianki
4.Wyimaginowany "dialog" Cezarego z dziewczyną i jego znaczenie
5. Podsumowanie