"Nie mówię, żem jest geniusz, lecz i nie dupa. Też bym napisał "Dziady", gdybym się uparł ..." Konstanty Gałczyński
Uwaga !
Wszystkie wypracowania umieszczone na tej stronie są własnością właściciela Bloga i zabrania się kopiowania ich (bez odnośnika do tego bloga) za wyjątkiem zeszytów przedmiotowych.
piątek, 20 lipca 2012
"Odda do młodości" Adama Mickiewicza i "Któż nam powróci" Kazimierza Przerwy - Tetmajera. Interpretacja i analiza.
Wypracowanie maturalne arkusz: Maj 2008 poziom podstawowy.
Temat: Analizując fragment "Ody do młodości" Adama Mickiewicza i wiersz "Któż nam powróci" Kazimierza Przerwy - Tetmajera, porównaj przedstawione w nich obrazy młodego pokolenia oraz stosunek młodych do pokolenia ojców. Wykorzystaj konteksty historycznoliterackie.
W literaturze dość często przejawia się konflikt pokoleń. Czasem dotyczy on całych generacji, a czasem zamyka się w kręgu sporów rodzinnych. Obojętnie od jego zasięgu zawsze dotyczy ścierania się prawd,postaw, poglądów "świata młodych", który buntuję się przeciw "światowi (?) starych". Problem ten występuje również w dwóch analizowanych wierszach.
Warto zauważyć, że obaj poeci wypowiadają się w imieniu swojego pokolenia, o czym świadczy zastosowanie formy liczby mnogiej w obu wierszach. Utwory powstały w różnym okresie czasowym, co ma decydujący wpływ na ich formę i treść. Wiersz "Odda do młodości" Mickiewicza, powstał na początku XIX wieku, co przyczynia się do jego pozytywnej wymowy.
Subskrybuj:
Posty (Atom)