Uwaga !

Wszystkie wypracowania umieszczone na tej stronie są własnością właściciela Bloga i zabrania się kopiowania ich (bez odnośnika do tego bloga) za wyjątkiem zeszytów przedmiotowych.

wtorek, 7 maja 2013

Powtórka przed maturą cz. 6 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY

Powtórka przed maturą cz. 6 "Współczesność", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

 Tadeusz Borowski – „Pożegnanie z Marią”
„Pożegnanie z Marią” to tomik opowiadań obozowych wydanych w 1947 roku.
Borowski w swoich opowiadaniach ukazuje sposób funkcjonowania obozu koncentracyjnego, którego był więźniem. Ukazuje również człowieka zlagrowanego, czyli takiego, który przyjął moralność obozową. Autor broni pamięci nieżywych oraz stara się wyjaśnić motywy nieludzkich zachowań, które miały miejsce w obozie.

Powtórka przed maturą cz. 5 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY


Powtórka przed maturą cz. 5 "Dwudziestolecie międzywojenne", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

Witold Gombrowicz – „Ferdydurke”

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to powieść awangardowa powstała w 1937 roku w epoce dwudziestolecia międzywojennego. Do powstania utworu przyczyniły się refleksje autora na temat schematyczności relacji międzyludzkich. Ponadto autor był rozgoryczony słowami krytyki, które padły pod jego adresem w związku z debiutem książki pt. „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Akcja „Ferdydurke” toczy się w latach trzydziestych XX wieku, czyli w czasach współczesnych autora.

Powtórka przed maturą cz.4 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY

Powtórka przed maturą cz. 4 "Młoda Polska", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

  Joseph Conrad – „Jądro ciemności”
Jądro ciemności” autorstwa Josepha Conrada to powieść(choć sam autor określił swój utwór jako nowelę, jednakże szczegółowy i ścisły opis wydarzeń oraz długość dzieła, nie pozwala go zaklasyfikować go jako nowelki, lecz jako powieści, bądź dłuższego opowiadania) pochodząca z epoki Młodej Polski. Źródłem utworu były wspomnienia autora z sześciomiesięcznego pobytu w Kongo w 1890 roku. Dzieło to jest trudne do jednoznacznej interpretacji. Z jednej strony jest powieścią o podróżowaniu i odkrywaniu nieznanych lądów, z drugiej zaś mówi o metaforycznej podróży w głąb człowieka.


Powtórka przed maturą cz.3 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY

Powtórka przed maturą cz. 3 "Pozytywizm", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

  Fiodor Dostojewski – „Zbrodnia i kara” 

„Zbrodnia i kara” jest to powieść pozytywistyczna napisana w 1866 roku po powrocie Dostojewskiego z katorgi. Inspiracją do napisania „Zbrodni i kary” był pobyt na Syberii oraz przeczytany tam utwór Puszkina pt, „Cyganie”. Bohater Dostojewskiego tak samo jak bohater Puszkina popełnia zbrodnię, ale nie może udźwignąć jej ciężaru, co stanowiło dla niego największą karę za popełniony czyn. Innym źródłem inspiracji było śledzenie w prasie wzmianek o zbrodniach i zbrodniarzach, którzy uważali się za jednostki „wybitne”. Powieść psychologiczna Dostojewskiego uchodzi za arcydzieło klasy światowej, w której autor podejmuje temat zła, kary, zbrodni, odkupienia, a także filozoficzne i egzystencjalne.

Powtórka przed maturą cz.2 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY

Powtórka przed maturą cz.2 "Romantyzm", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

 

Johan Wolfgang Goethe – „Cierpienia młodego Wertera”

„Cierpienia młodego Wertera” to pierwsza młodzieńcza powieść Goethego powstała w epoce romantyzmu. Jej ostateczna wersja powstała w 1787 roku.
Przyczyną napisania powieści epistolarnej były osobiste przeżycia autora i jego przyjaciół. W jego dziele odnajdujemy wiele elementów autobiograficznych np. miłość do narzeczonej przyjaciela, oraz samobójcza śmierć przyjaciela z powodu nieszczęśliwej miłości. Powieść została uznana za sztandarowe dzieło okresu „burz i naporu”. Losy bohatera odzwierciedlały przeżycia całego pokolenia młodych romantyków, bunt przeciw zastanym wartością oraz broniła praw jednostki do wolności i miłości. Werter był nowym typem bohatera cierpiącego na tzw. „ból istnienia”

poniedziałek, 6 maja 2013

Powtórka przed maturą cz.1 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY

Powtórka przed maturą cz.1 "Starożytność - Średniowiecze - Renesans -Barok - Oświecenie", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

                                                                       STAROŻYTNOŚĆ

Sofokles – „Król Edyp”

„Król Edyp” Sofoklesa to tragedia pochodząca ze starożytności. Źródłem treści jest mit o Labdakidach, który zapowiadał śmierć króla Teb – Lajosa i tragiczny los jego przyszłych potomków. Sofokles poruszył  w swoim utworze problematykę cierpienia człowieka, który podlega kaprysom losu – ciąży nad nim fatum.

Starożytność:
ramy epoki: od VIII p.n.e do V w n.e.
Co: CNOTA       FATUM         OJCZYZNA!
Narodziny stoicyzmu – dystans  i epikureizmu – radość
Hasła epoki: „Carpe diem”, „poznaj samego siebie”, „non omnis moria”, „złoty środek”

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaŚREDNIOWIECZE


czwartek, 2 maja 2013

Prasówka - Stop! Likwidacji bibliotek




Spis treści

STOP! Likwidacji Bibliotek
List otwarty………………………… …………………...................................................3
Interwencja w sprawie bibliotek szkolnych………………………………………...……5
Biblioteki nie znikną. Projekt tego nie przewiduje………………………………..….….6
MAiC: "To nie koniec bibliotek szkolnych". Dlaczego bibliotekarze sądzą inaczej?.......7

Panie Ministrze! Społeczeństwo walczy o biblioteki ............................…….……....8
Gdzie ustawić "Naszą szkapę", czyli kłótnia o biblioteki.…………………………..….10
Czy to koniec szkolnych bibliotek?.................................................................................12
Biblioteka publiczna będzie mogła pełnić funkcję biblioteki szkolnej……………..….14