"Nie mówię, żem jest geniusz, lecz i nie dupa. Też bym napisał "Dziady", gdybym się uparł ..." Konstanty Gałczyński
Uwaga !
Wszystkie wypracowania umieszczone na tej stronie są własnością właściciela Bloga i zabrania się kopiowania ich (bez odnośnika do tego bloga) za wyjątkiem zeszytów przedmiotowych.
wtorek, 7 maja 2013
Powtórka przed maturą cz.3 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY
„Zbrodnia i kara” jest to powieść pozytywistyczna napisana w 1866 roku po powrocie Dostojewskiego z katorgi. Inspiracją do napisania „Zbrodni i kary” był pobyt na Syberii oraz przeczytany tam utwór Puszkina pt, „Cyganie”. Bohater Dostojewskiego tak samo jak bohater Puszkina popełnia zbrodnię, ale nie może udźwignąć jej ciężaru, co stanowiło dla niego największą karę za popełniony czyn. Innym źródłem inspiracji było śledzenie w prasie wzmianek o zbrodniach i zbrodniarzach, którzy uważali się za jednostki „wybitne”. Powieść psychologiczna Dostojewskiego uchodzi za arcydzieło klasy światowej, w której autor podejmuje temat zła, kary, zbrodni, odkupienia, a także filozoficzne i egzystencjalne.
„Bolesław Prus” to pseudonim artystyczny Aleksandra Głowackiego. Jego pozytywistyczna nowelka pt. „Kamizelka” została wydana w 1885 roku w zbiorze wraz z innymi nowelami pt. „Szkice i obrazki”. Akcja nowelki toczy się w II poł. XIX w. w Warszawie.
Utwór Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem” został wydany w 1888 roku i należy do dorobku epoki pozytywistycznej. Dzieło te jest powieścią realistyczną zawierającą elementy epopei szlacheckiej, które ukazuje sposób myślenia i idee, którymi kierowali się ludzie w II połowie XIX wieku. Przedstawia również konflikt między programem pozytywistycznym, a wciąż obecnymi w ludzkiej świadomości ideałami romantycznymi.
„Mendel Gdański” Konopnickiej jest nowelką pozytywistyczną napisaną przez autorkę w 1890 roku i stanowi jej reakcję na ataki wobec narodu żydowskiego, do których doszło w Polsce m.in. pogrom warszawski w 1881 roku. Autorka w swoim dziele potępia antysemityzm kreując pozytywnego bohatera pochodzenia żydowskiego, by ukazać niesprawiedliwość stereotypów myśleniowych na temat tego narodu.
„Potop” jest to druga część trylogii Sienkiewicza, w które tło historyczne stanowi najazd Szwedów na Polskę w XVII wieku. Utwór ukazał się w 1886 r. w epoce pozytywizmu i jest to powieść historyczna. Na powstanie utworu wpływ miały tradycje patriotyczne rodziny Sienkiewicza (np. ojciec brał udział w powstaniu listopadowym, a pradziadek w był konfederatem barskim) oraz zainteresowanie pisarza historią i literaturą XVII wieku. Sam autor jasno określił cel napisania utworu, zamykając cykl powieściowy słowami: „ku pokrzepieniu serc”.
„Bolesław Prus” to pseudonim artystyczny Aleksandra Głowackiego. „Lalka” to pochodząca z pozytywizmu powieść realizmu krytycznego, która została opublikowana w 1890 roku. Początkowo utwór miał nosić tytuł „Trzy pokolenia”, ale po przeczytaniu w prasie o rzeczywistym procesie o kradzież lalki w Wiedniu, pisarz postanowił zmienić tytuł. Autor w swoim dziele odtwarza świat i środowisko w sposób realistyczny, ukazuje polskie społeczeństwo, a zwłaszcza polskich idealistów w obliczu degrengolady. W utworze odnaleźć można wzmianki na temat powstania styczniowego, Wiosny Ludów, powstania styczniowego, a także epoki napoleońskiej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz