Powtórka przed maturą cz. 4 "Młoda Polska", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)
Joseph Conrad – „Jądro ciemności”
„Jądro ciemności” autorstwa Josepha Conrada to powieść(choć sam autor określił swój utwór jako nowelę, jednakże szczegółowy i ścisły opis wydarzeń oraz długość dzieła, nie pozwala go zaklasyfikować go jako nowelki, lecz jako powieści, bądź dłuższego opowiadania) pochodząca z epoki Młodej Polski. Źródłem utworu były wspomnienia autora z sześciomiesięcznego pobytu w Kongo w 1890 roku. Dzieło to jest trudne do jednoznacznej interpretacji. Z jednej strony jest powieścią o podróżowaniu i odkrywaniu nieznanych lądów, z drugiej zaś mówi o metaforycznej podróży w głąb człowieka.
Władysław Stanisław Reymont – „Chłopi”
„Chłopi” Władysława Reymonta to czterotomowa powieść modernistyczna, powstała w epoce Młodej Polski, ponadto zawiera cechy epopei i często bywa nazywana „epopeją chłopską”. Pisarz zawarł w niej panoramiczny i uniwersalny obraz polskiej wsi z drugiej połowy XIX wieku. Powieść ta przyniosła autorowi uznanie oraz Nagrodę Nobla w 1924 roku.
Stanisław Wyspiański – „Wesele”
„Wesele” to dramat symboliczny pochodzący z epoki Młodej Polski. Inspiracją do napisania utworu było autentyczne wydarzenie, mianowicie wesele Lucjana Rydla z chłopką w 1900 roku, na którym pisarz był obecny w roli gościa weselnego. Wyspiański w swoim dramacie modernistycznym dokonuje rozrachunku z mitami narodowymi np. pozorna solidarność między chłopstwem, a inteligencją, ponadto wypowiedział wiele surowych sądów na temat kondycji społeczeństwa polskiego, pragnącego odzyskać niepodległość.
Stefan Żeromski – „Ludzie bezdomni”
„Ludzie bezdomni” to powieść młodopolska, która została postdatowana, bowiem wydaną ją w 1889 roku z datą 1890. Jest to nowy typ powieści, który zyskał miano dzieła epokowego, przynosząc autorowi wielką sławę. Wykreowany w niej został specyficzny dla twórczości autora typ bohatera – altruisty, idealisty, poświęcającego własne życie dla dobra innych.
Młoda Polska
Ramy czasowe: 1890 („Lalka” – 1918 (I WŚ)
Co: INTUICJA PESYMIZM SZTUKA
Hasła: „Sztuka dla sztuki”, „evviva l’arte”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz