Uwaga !

Wszystkie wypracowania umieszczone na tej stronie są własnością właściciela Bloga i zabrania się kopiowania ich (bez odnośnika do tego bloga) za wyjątkiem zeszytów przedmiotowych.

wtorek, 17 kwietnia 2012

Stanisław Wyspiański "Wesele" Analiza i interpretacja



Stanisław Wyspiański "Wesele" Analiza i interpretacja:
obecnie:
17 z 18 pytań

1.Jaką rolę odgrywa w dramacie Rachela? Odczytaj sens słów wypowiedzianych w scenie 36 wersy 1290-1293 aktu I.


„Chcę poetyczności
dla was i chcę ją rozdmuchać
zaproście tu na Wesele
wszystkie dziwy, k
wiaty, krzewy,
pioruny, brzęczenia, śpiewy?"
Rachel jest inicjatorką przyszłych wydarzeń. Między innymi za jej namową Pan Młody i Panna Młoda zapraszają na wesele chochoła wraz z „towarzyszami”(osobami dramatu, których przybycie zapowiada Chochoł np. Wernyhora, Widmo, Hetman ...). Poeta jest oczarowany jej obyciem w literaturze oraz poetycką duszą. Rachela, jako jedyna z postaci postrzega wesele, jako przedmiot poezji i temat literacki. Za sprawą swojej tajemniczości i artystycznej duszy staję się inicjatorką przyjścia chochoła i jego czarów.Można ją porównywać do Stanisława Wokulskiego z „Lalki” B. Prusa, gdyż zarówno jak on, była samoukiem. Rachel w rzeczywistości nazywała się Pepa Singer i nie była tak rozpoetyzowaną jak przedstawił ją Wyspiański, dopiero po premierze „Wesela” zaczęła dopasowywać się do artystycznego wizerunku.

sobota, 14 kwietnia 2012

Bolesław Prus - "Lalka" - Warszawa


Analiza i interpretacja "Lalki" w kontekście ukazania obrazu Warszawy w powieści na podstawie z uwzględnieniem:

1. Zwróć uwagę w jaki sposób została ukazana Warszawa w powieści(jej mieszkańcy, instytucje, zjawiska społeczne, zjawiska kulturalne, ulice).
2. Czego brakuje w opisie Warszawy z II połowy XIX wieku (jakie elementy zostały pominięte przez pisarza).

Bolesław Prus w swojej powieści ukazał dokładny obraz XIX wiecznej Warszawy, nie tylko pod względem jej topografii, ale i zachodzących w niej procesów np. przejmowania przez Żydów spółek i sklepów przy tym eliminacje mieszczan z ich dotychczasowego miejsca pracy. Życie miasta odbywa się na jego ulicach, w parkach, sklepach, budynkach i kościołach:

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" Analiza i interpretacja fragmentu księgi XI

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" Analiza i interpretacja fragmentu księgi XI na podstawie pytań:
1.Opisz rok 1812, wypisz z fragmentu odnoszące się do niego epitety.
1812 to rok pełen urodzaju dla państwa, zarazem pełen wojen dla żołnierzy. Cały naród oczekiwał przybycia wojsk Napoleona, które miały nieść wolność narodowi. O roku 1812 chętnie śpiewano i wspominano. Przez wielu był nazywany "niebieskim cudem"

Adam Mickiewicz "Dziady


Na podstawie rozdziału "Petersburg" dokonaj charakterystyki miasta, opisz jago wygląd i historię założeni, przedstaw zwyczaj cara i jego otoczenia, a także reakcje ludu. Charakterystyka Petersburga ma podkreślać fakt, że Car to władca absolutny i okrutny.

Petersburg na początku utworu jest porównywany przez Mickiewicza do starożytnych miast takich jak Ateny czy też Rzym. Autor zwraca uwagę na niedogodne warunki geograficzne miasta. Jest to teren bagnisty, nieurodzajny ponadto nie ma sprzyjających warunków atmosferycznych, gdyż zawsze jest tam zbyt zimno, albo zbyt ciepło. Autor zwraca uwagę, że żaden człowiek nie chciał tam osiadać, lecz Car na to nie zważał. Tak, więc powstająca stolica była kaprysem cara, powstającym nie dla ludzi, ale ku czci jego mocy i wszechpotęgi.

niedziela, 8 kwietnia 2012

Bolesław Prus - "Lalka" - Stanisław Wokulski


Wokół złożonej osobowości Wokulskiego. Ocena postaci bohater.
Wokulski jest postacią bardzo złożoną. Jego osobowość nie jest jednoznaczna, lecz pełna sprzeczności.
Jako młody chłopiec chciał zostać uczonym i pomimo pierwszych sukcesów w tej dziedzinie, porzucił naukę, by spełnić swój patriotyczny obowiązek. Udział w powstaniu styczniowym przełożył ponad własne cele.
Życiowa konieczność zmusiła go do ślubu z wdową po majętnym Janie Minclu, co z kolei skazało go na zostanie kupcem, a po śmierci żony uczyniło go właścicielem całego majątku. Jego przedsiębiorczość, predyspozycja do robienia interesów, umiejętność przewidywania, odwaga i stałą gotowość do podjęcia ryzyka złożyły się na powiększenie jego funduszy. Od tej pory bohater zaczął zabiegać o względy swojej ukochanej. Miłość do Izabeli Łęckiej odznaczała się miłością romantyczną o ogromnej sile destrukcyjnej. Wokulski zaślepiony idealnym wyobrażeniem Izabeli, uczynił ją głównym czynnikiem określającym jego życie, decyzję, także w interesach, życiowe plany i aspiracje.

Bolesław Prus - "Lalka" - Izabela Łęcka


Na podstawię analizy rozdziału V z tomu I powieści, udziel odpowiedzi pisemnej na następujące pytania:

1)Przedstaw postać, opisz jej zewnętrzny wygląd i miejsce w społeczeństwie, scharakteryzuj kontakty Łęckiej z innymi osobami.
Izabela Łęcka to 25 letnia nad wyraz piękna córka Tomasza Łęckiego. "Panna Łęcka była niepospolicie piękną kobietą, wszystko w niej było oryginalne i doskonałe" Mieszkała wraz z ojcem i jego kuzynką - Panną Florentyną w wynajmowanym lokalu, składającym się z ośmiu pokoi, mieszący się w okolicach Alei Ujazdowskich. Panna Izabella była kobietą średniego wzrostu o kształtnej figurze o blond włosach z odcieniem popielatego. Posiadała również zniewalający uśmiech. "Wzrost, więcej niż średnim, bardzo kształtna figura, bujne blond włosy z odcieniem popielatym, nosek prosty, usta trochę odchylone, żeby perłowe, ręce i stopy modelowe". Jej mimika i gesty są bardzo wymowne.

Maria Konopnicka - "Men(d)el Gdański"


Wyjaśnij, w jaki sposób należy interpretować słowa Mendla zamykające utwór. W czym los Mendla, przypomina Ci świat bohaterów starożytnych?

Słowa Mendla kończące utwór świadczą o jego zwątpieniu w mądrość i dobroć ludzi, których utożsamiał z ukochanym przez siebie miastem. Warszawa się go wyrzekła, dlatego on wyrzuca ze swojego serca uczucie do niej. Słowa te są deklaracją żałoby po umarłej miłości.
Los bohaterów starożytnych przypomina los bohatera noweli Marii Konopnickiej pod względem występującego w nim fatum, ponieważ przed pogromem Żydów nie uratowało Mendla, jego uczciwe życie i pożyteczna praca. Tak jak bohaterów starożytnych nic nie uchroniło przed ich przeznaczeniem np. poznanie przyszłości przez Edypa, nie uchroniło go od zabicia ojca i tym samym wypełnienia się jego przeznaczenia.

Analiza i interpretacja fragmentu artykułu "My i Wy" Aleksandra Świętochowskiego


Analiza i interpretacja fragmentu artykułu "My i Wy" Aleksandra Świętochowskiego na podstawie pytań:

1.Wymień cechy i postawę:
a)pokolenia młodych
b)pokolenia starych

a)Pokolenie młodych jest nieliczne, uwolnione z układów towarzyskich, czy też społecznych. Otwarcie wypowiadają swoje uwagi, co czyni ich odważnymi, śmiałymi, bezkompromisowymi, będącymi bez lęku wobec sądów i ocen.

b)Pokolenie starych w przeciwieństwie do młodych jest liczne, ograniczone układami i zobowiązaniami, są tchórzliwi, bojący się ocen i osądu.

sobota, 7 kwietnia 2012

Analiza i interpretacja "Confiteor" Stanisława Przybyszewskiego

Analiza i interpretacja "Confiteor" Stanisława Przybyszewskiego na podstawie pytań:


1.Wypisz z fragmentu określenia artysty, jaka rola została wyznaczona artyście.
W swoim utworze Stanisław Przybyszewski porównuje artystę do "kapłana, pierwszego proroka, maga, mędrca, Pana Panów". Osoba tworząca sztukę jest poza wszelkimi grupami, ponieważ nie jest sługą wobec jakiejś idei, czy społeczeństwa, nie należy ani do narodu, ani do świata. Twórca w żaden sposób nie jest niczym ograniczony, sięga drastycznych, nieodpowiednich tematów przenikających samego Boga. Przybyszewski krytykuje artystów, którzy tworzą dla mas i dla ludu. Zrównał artystę z Bogiem, ustawiając go na straży czystej sztuki, która powinna stronić od pouczeń moralnych. Jego dzieła powinny odtwarzać stan jego duszy.

Kierunki artystyczne w sztuce europejskiej przełomu wieku XIX i XX


Korzystając ze słownika terminów literackich wypisz cechy charakterystyczne następujących kierunków artystycznych w sztuce europejskiej przełomu wieku XIX i XX:


Impresjonizm
(chwilowe doznanie, ulotna chwila): Nazwa kierunku wzięła się z dzieła Claude Monet - "Impresja. Wschód słońca". Jest to kierunek w sztuce powstały we Francji w II połowie XIX wieku, głównie w sztukach plastycznych.
Cechy w sztuce:
-polerowność
-subiektywizm
-wzbudzanie emocji
-ukazanie wielości świateł
-rozjaśnianie kolorów i pryzmat(kolory tęczy)
-nastrojowość, pominięcie szczegółów, wyeliminowanie czerni, zatarcie konturów
-przedmioty malowane nie na podstawie wiedzy, ale tak jak wyglądają w danej chwili

Porównanie fragmentu "Lalki"B. Prusa z "Kordianem" J. Słowackiego



Wypracowanie z arkusza maturalnego z zamieszczonym fragmentem "Lalki" (Opis Paryża oczami Wokulskiego)

W utworach pt. "Lalka" B. Prusa i "Kordian" J. Słowackiego przedstawiony został obraz i ocena ówczesnej cywilizacji. W obu powieściach realizowane są założenia epok, w których owe utwory powstały. Stąd różnica, spojrzenia na cywilizacje zachodniej europy w pozytywistycznym dziele realizmu krytycznego, jakim jest "Lalka" i dramacie romantycznym, który stanowi "Kordian".
Bohater "Lalki" to Stanisław Wokulski - szlachcic, pozytywista, który dzięki pracowitości i ambicjom pomnaża swój majątek. Bohater, zniechęcony odrzuceniem jego uczuć przez Izabelę Łęcką, postanawia wyjechać do Paryża w poszukiwaniu nowego doświadczenia, spojrzenia na świat, sensu życia, a przede wszystkim w poszukiwaniu siebie.

Analiza i interpretacja "Przedśpiew" Leopolda Staffa


Pytania według, których opracowałam analizę i interpretację:
1. Kim jest podmiot liryczny w tym wierszu. Określ, jaką postawę wobec świata przyjmuje. Jak przyjęta przez podmiot liryczny postawa wpływa na kształt wiersza.
2.Jak określa się sam bohater wiersz, co sugerują wyrażenia " Wyznawca snów i piękna", "Uczestnik godów,sztuki", jakie doświadczenia ukształtowały jego postawę wobec życia.
3. Wyjaśnij jaką funkcję pełni w tym wierszu topos wędrówki, czym jest to wędrowanie.
4. Zacytuj i zinterpretuj fragment utworu, który jest prawie dosłownym przytoczeniem maksymy rzymskiego komediopisarza Terencjusza, komu te słowa patronowały wcześniej, w jakim celu zostały przywołane w wierszu.
5.Do jakich nurtów starożytnej filozofii odwołuje się poeta
6. Wyjaśnij, jak rozumiesz tytuł wiersza. Określ formę wiersza, wypisz użyte środki stylistyczne i kompozycyjne w wierszu.