Uwaga !

Wszystkie wypracowania umieszczone na tej stronie są własnością właściciela Bloga i zabrania się kopiowania ich (bez odnośnika do tego bloga) za wyjątkiem zeszytów przedmiotowych.

wtorek, 7 maja 2013

Powtórka przed maturą cz. 5 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY


Powtórka przed maturą cz. 5 "Dwudziestolecie międzywojenne", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

Witold Gombrowicz – „Ferdydurke”

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to powieść awangardowa powstała w 1937 roku w epoce dwudziestolecia międzywojennego. Do powstania utworu przyczyniły się refleksje autora na temat schematyczności relacji międzyludzkich. Ponadto autor był rozgoryczony słowami krytyki, które padły pod jego adresem w związku z debiutem książki pt. „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Akcja „Ferdydurke” toczy się w latach trzydziestych XX wieku, czyli w czasach współczesnych autora.


Zofia Nałkowska – „Granica”
„Granica” to powieść psychologiczna, napisana przez Nałkowską w epoce dwudziestolecia międzywojennego. Jest uznawana za najlepsze dzieło autorki, w którym to ukazała bohaterów stojących w obliczu moralnych wyborów.

Stefan Żeromski – „Przedwiośnie”

„Przedwiośnie” to powieść polityczna napisana przez Żeromskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Utwór ten powstał u progu krótkiego okresu wolności i podejmował problem „zagospodarowania” odzyskanej niepodległej Polski. Pisarz starał się wskazać drogi rozwoju Polski oraz ostrzec przed rewolucją. Akcja utworu obejmuje dziesięć lat od 1914 do 1924, którą poprzedza retrospektywny „Rodowód”.

Michaił Bułhakow – „Mistrz i Małgorzata”
„Mistrz i Małgorzata” Bułkowa to powieść pochodząca z XX – lecia międzywojennego i stanowi odwzorowanie sytuacji polityczno-społecznej totalitarnej Moskwy XX wieku. Sytuację w Rosji, pisarz ukazał dzięki grotesce i satyrze. W ten sposób zdołał „przemycić” w swojej powieści sposób w jaki ingerowała władza w każdy przejaw indywidualizmu i kontrolowała środki przekazu.

Franz Kafka – „Proces”
„Proces” to powieść paraboliczna, pochodząca z XX-lecia międzywojennego. Jest to niezwykła i złożona przypowieść o ludzkim życiu i sprawach z nim związanych.

Maria Kuncewiczowa – „Cudzoziemka”

„Cudzoziemka” to powieść psychologiczna pochodząca z XX-lecia międzywojennego. Geneza utworu jest ściśle związana z osobistym doświadczeniem Kuncewiczowej. Jak sama mówiła, pisanie stało się antidotum na pustkę, która powstała po śmierci matki.

Stanisław Ignacy Witkiewicz – „Szewcy”

„Szewcy” to dramat awangardowy, pochodzący z XX-lecia międzywojennego. Dzieło to ukazuje panoramę społeczno-polityczną. Ponadto prezentuje uniwersalne tezy dotyczące bezcelowości przewrotów rewolucyjnych i jest wybitnym stadium ludzkich charakterów, dążeń i pragnień.
Dwudziestolecie międzywojenne
Ramy epoki :
1918 (I WŚ) – 1939 (II WŚ)
Co:
NOWOCZESNOŚĆ     CODZIENNOŚĆ    PSYCHIKA  
Hasła:
„miasto masa maszyna”, zmierzch Zachodu”, „bunt mas”, „zobaczyć świat inaczej”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz