Uwaga !

Wszystkie wypracowania umieszczone na tej stronie są własnością właściciela Bloga i zabrania się kopiowania ich (bez odnośnika do tego bloga) za wyjątkiem zeszytów przedmiotowych.

wtorek, 7 maja 2013

Powtórka przed maturą cz. 6 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY

Powtórka przed maturą cz. 6 "Współczesność", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

 Tadeusz Borowski – „Pożegnanie z Marią”
„Pożegnanie z Marią” to tomik opowiadań obozowych wydanych w 1947 roku.
Borowski w swoich opowiadaniach ukazuje sposób funkcjonowania obozu koncentracyjnego, którego był więźniem. Ukazuje również człowieka zlagrowanego, czyli takiego, który przyjął moralność obozową. Autor broni pamięci nieżywych oraz stara się wyjaśnić motywy nieludzkich zachowań, które miały miejsce w obozie.


Albert Camus – „Dżuma”


„Dżuma” Alberta Camusa to powieść parabola, która powstała w 1947 roku, a jej polskie wydanie miało miejsce w 1957 r. Na genezę utworu wpływ miały doświadczenia z II WŚ oraz wiedza na jej temat, choć w całym utworze nie ma o tym wzmianki, jakby jej w ogóle nie było. Akcja utworu rozgrywa się w 194. i trwa przez rok, a więc w latach 40. XX wieku. Jest ważną powieścią dla filozofii tego okresu. Stawia pytania o istotę zła w świecie i człowieku, a także porusza zagadnienia dotyczące postawy, jaką należy przyjąć we walce ze złem.

Gustaw Herling-Grudziński – „Inny Świat”

„Inny świat” to współczesne dzieło, które stanowi wypowiedź wielogatunkową. Można w niej odnaleźć elementy typowe dla autobiografii, pamiętnika, reportażu, a także eseju historycznego. Jest to dzieło o tyle ważne, gdyż stanowi relację z „pierwszej ręki”. Na powstanie utworu wpływ miało zesłanie autora do sowieckich obozów pracy (łagrów) w 1940 roku, w związku z jego próbą przekroczenie granicy litewsko-radzieckiej.

Hanna Krall – „Zdążyć przed Panem Bogiem”

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to reportaż literacki, który często bywa określany jako wywiad-rzeka.
Marek Edelman, z którym Hanna Krall przeprowadza swego rodzaju wywiad był świadkiem jednych z najtragiczniejszych wydarzeń II WŚ: likwidacji getta warszawskiego oraz powstania w gettcie. Wspomnienia Edelmana to „relacja z pierwszej ręki” powstańca, który po wojnie poświęcił się ratowaniu ludzkiego życia.

Sławomir Mrożek – „Tango”


„Tango” jest to dramat groteskowy, powstały w latach 60. XX wieku, kiedy Polska była zdominowana przez władzę komunistyczną, autor znalazł się na emigracji, a w Europie dokonywała się rewolucja obyczajowa.

Witold Gombrowicz – „Trans-Atlantyk”

„Trans-Atlantyk” to powieść stylizowana na gawędę szlachecką. Przed wybuchem II wojny światowej Witold Gombrowicz, na pokładzie transatlantyku „Chrobry” popłynął do Argentyny. Jego powieść jest osnuta ma kanwie wspomnień z pierwszych dni pobytu na kontynencie amerykańskim. Gombrowicz w swoim utworze gorzko rozprawia się z polskim patriotyzmem i skostnieniem tradycji narodowej.


WSPÓŁCZESNOŚĆ

Ramy czasowe: Od 1939

CO: DIALOG Z TRADYCJĄ     IRONIA     SUBIEKTYWIZM

Hasła epoki: „apokalipsa spełniona”, ‘wielość prawd”, „mała ojczyzna”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz