Uwaga !

Wszystkie wypracowania umieszczone na tej stronie są własnością właściciela Bloga i zabrania się kopiowania ich (bez odnośnika do tego bloga) za wyjątkiem zeszytów przedmiotowych.

wtorek, 7 maja 2013

Powtórka przed maturą cz.4 - co warto wiedzieć poziom podstawowy i rozszerzony - LEKTURY

Powtórka przed maturą cz. 4 "Młoda Polska", czyli co warto wiedzieć i jak się załapać na walor zarówno na podstawie jak i na rozszerzeniu ;)

  Joseph Conrad – „Jądro ciemności”
Jądro ciemności” autorstwa Josepha Conrada to powieść(choć sam autor określił swój utwór jako nowelę, jednakże szczegółowy i ścisły opis wydarzeń oraz długość dzieła, nie pozwala go zaklasyfikować go jako nowelki, lecz jako powieści, bądź dłuższego opowiadania) pochodząca z epoki Młodej Polski. Źródłem utworu były wspomnienia autora z sześciomiesięcznego pobytu w Kongo w 1890 roku. Dzieło to jest trudne do jednoznacznej interpretacji. Z jednej strony jest powieścią o podróżowaniu i odkrywaniu nieznanych lądów, z drugiej zaś mówi o metaforycznej podróży w głąb człowieka.Władysław Stanisław Reymont – „Chłopi”
„Chłopi” Władysława Reymonta to czterotomowa powieść modernistyczna, powstała w epoce Młodej Polski, ponadto zawiera cechy epopei i często bywa nazywana „epopeją chłopską”. Pisarz zawarł w niej panoramiczny i uniwersalny obraz polskiej wsi z drugiej połowy XIX wieku. Powieść ta przyniosła autorowi uznanie oraz Nagrodę Nobla w 1924 roku.

Stanisław Wyspiański – „Wesele”
 „Wesele” to dramat symboliczny pochodzący z epoki Młodej Polski. Inspiracją do napisania utworu było autentyczne wydarzenie, mianowicie wesele Lucjana Rydla z chłopką w 1900 roku, na którym pisarz był obecny w roli gościa weselnego. Wyspiański w swoim dramacie modernistycznym dokonuje rozrachunku z mitami narodowymi np. pozorna solidarność między chłopstwem, a inteligencją, ponadto wypowiedział wiele surowych sądów na temat kondycji społeczeństwa polskiego, pragnącego odzyskać niepodległość.

Stefan Żeromski – „Ludzie bezdomni”

„Ludzie bezdomni” to powieść młodopolska, która została postdatowana, bowiem wydaną ją w 1889 roku z datą 1890. Jest to nowy typ powieści, który zyskał miano dzieła epokowego, przynosząc autorowi wielką sławę. Wykreowany w niej został specyficzny dla twórczości autora typ bohatera – altruisty, idealisty, poświęcającego własne życie dla dobra innych.

Młoda Polska
Ramy czasowe: 1
890 („Lalka” – 1918 (I WŚ)
Co:
INTUICJA     PESYMIZM    SZTUKA
Hasła:
„Sztuka dla sztuki”, „evviva l’arte”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz